Digimaatje Ruud helpt Maryam op weg

Maryam wil beter leren werken met haar laptop en smartphone. Sinds kort helpt Ruud haar, hij is Digimaatje bij het Taalhuis van DOK. “De samenleving wordt steeds digitaler, je kunt er niet omheen”, zegt Maryam. “Ik wil blijven leren en meedoen.”

“Afgelopen voorjaar moest ik een taxirit regelen. Ook dat doe je tegenwoordig digitaal”, zegt Maryam. “Ik was er wel een uur mee bezig. Bleek dat ik verschillende verkeerde tijden had geboekt, moest ik alles weer annuleren. De app liep vast. Ook het online boeken van een vlucht lukte mij niet. Dát was het moment waarop ik dacht: dit kan zo niet langer.”

Persoonlijke begeleiding

Maryam stapte naar het Taalhuis bij DOK Voorhof voor hulp, de bibliotheek in de buurt. Het Taalhuis biedt advies en ondersteuning bij vragen over taal, rekenen en digitale zaken. Delftenaren kunnen er ook persoonlijke begeleiding krijgen van een Taal-, Reken- of Digimaatje. Maryam: “Een Digimaatje, dat leek mij iets voor mij en dat blijkt het ook. Ik ben heel blij dat Ruud mij vooruithelpt.”

“Elke week oefenen we een uurtje, hier bij DOK Voorhof”, vertelt Ruud. “We gaan gewoon aan de slag met de vragen die Maryam op dat moment heeft. 'Wat wil je vandaag leren?', vraag ik dan. Vaak laat ik ook zien hoe ik iets aanpak. Vervolgens laat ik haar zelf een paar keer oefenen op haar eigen mobiel of laptop.”

Volle opslagruimte

Maryam: “Mijn eerste vraag was hoe ik mijn volle opslagruimte bij Google kon oplossen. Ruud heeft mij daar goed bij geholpen. Nu weet ik dat ik dan foto’s en video’s moet verwijderen, en die foto’s en video’s dan eerst moet opslaan op mijn computer. En ook hoe ik dat moet doen.”

Ruud: “Veel vragen van deelnemers gaan over onderhoud en beheer; mensen vinden dat ingewikkeld. Back-ups maken, voorkomen dat je mobiel tjokvol loopt. We hebben ook Maryam’s foto-archief op de laptop op orde gebracht en mapjes gemaakt. Nu kan ze foto’s veel sneller terugvinden.”

Stap voor stap 

Ruud: “We gaan steeds in stappen naar de juiste oplossing. Maryam: “Ja, en die stappen schrijf jij voor mij op. Dus als ik thuis dan oefen en het even niet meer weet, kan ik daar naar teruggaan. Dat werkt heel goed. In 12 weken tijd heb ik al veel van je geleerd. Echt fijn hoor.”

Ruud: “Ik doe het graag. Ik ben met pensioen, heb de tijd en een prettig leven. Ik kan best iets terugdoen voor de maatschappij. Zo zie ik het. Verder vind ik het gewoon leuk om mijn kennis nog over te kunnen brengen. Ik was ict-programmeur, gaf ook trainingen en ik was vroeger hockeytrainer. Het coach zijn zit er gewoon ook een beetje in.”

Meekomen

“Bovendien is het belangrijk dat iedereen kan meekomen in de maatschappij, ook digitaal”, zegt Ruud. “Vrijwel alles gebeurt online tegenwoordig. Je betaalt in de winkel met je pinpas of telefoon, bankzaken regel je via een app. Je communiceert met de gemeente of belastingdienst via internet, vaak met een digitale sleutel zoals DigiD. Het wordt voor veel mensen steeds complexer.”

Maryam: “Je kunt er gewoon niet omheen en ik vind het best moeilijk. Maar ik wil blijven leren en meedoen. Nu ik hulp van Ruud krijg kan ik online steeds meer dingen zelf organiseren. Dat geeft een goed en onafhankelijker gevoel.”

Vrijwilliger worden?

Taal-, Reken- of Digimaatje bij DOK worden iets voor u? Kijk op de website van DOK. Ook kun je daar terecht voor meer informatie over het Taalhuis. U kunt ook een mail sturen.

Als maatje oefent u samen een uurtje per week voor maximaal een jaar. De eerstvolgende starttraining voor maatjes is op 21 september aanstaande.

Week van lezen en schrijven

Van 8 tot en met 15 september is het de nationale Week van lezen en schrijven. Ook in Delft zijn er verschillende activiteiten. Op de website van de gemeente vindt u het volledige programma.